Matěj Burda se vydává na sólovou dráhu a uvádí debutový singl TV (TZ)

Matěj Burda není na hudební scéně žádným nováčkem. Svou hudební kariéru odstartoval jako frontman britpopové skupiny Come and Play, dnes hraje na kytaru v kapele Adama Mišíka a působil v kapele zpěvačky Nelly. Nyní se však představuje v novém světle. Poprvé vystupuje sám za sebe pod svým jménem s českými texty a v jiném žánru. Na svém prvním počinu, který se nese v temném popu s trapovým beatem, spolupracoval s mladým producentem Enthicem. Videoklip, který v několika záběrech skladá poctu Hitchcockovu Psychu nebo kultovním osmdesátkovým hororům a scifi, natočil Pavel Brilla (člen kapely Michala Hrůzy). Od 1. února je TV k poslechnutí na všech streamovacích platformách, videoklip vyšel pak 3. února.

Matěj ve své nové tvorbě kombinuje kořeny britských kytarovek a melancholických indie kapel s moderním zvukem a současnými hudebními trendy. Snaží se tak zasáhnout mladé publikum. „Od konce aktivní činnosti Come and Play, kde jsem skládal akustické písničky v angličtině, jsem hned začal plánovat comeback s novým vlastním projektem. Nakonec to trvalo celkem 5 let, než jsem do této fáze dozrál a nutno říct, že teprve setkání s Adamem Mišíkem a Enthicem bylo pro dotvoření mé představy o současném směru a posunutí se k realizaci pro mě zásadní. Snažil jsem se, aby měly nové skladby aktuální klubový zvuk, ale zároveň se z nich nevytratilo písničkářství a mé kapelové kořeny, “ komentuje Matěj Burda.

Singl TV navozuje pochmurnou, napjatou až tajemnou atmosféru. Pojednává o různých emocionálních situacích, které mohou nastat v každé společné domácnosti, ale i paralelně odehrávajících se v oknech protějších domů. „Když se někdy v noci koukáme do oken protějších domů, vidíme siluety lidí, pozorujeme jejich aktivity, známe jejich rutiny, sledujeme jejich životní příběhy, ale přesto nevíme, co jsou ti lidé zač a jejich identita je nám kolikrát navždy zatajena,“ uvedl k písni Matěj.

Hereckou roli v podmanivém a emotivním videoklipu ztvárnila vedle samotného zpěváka herečka a zpěvačka Marie Svobodová. „Snažili jsme se snímek pojmout co nejvíc cinematicky a artově. Věděli jsme, že síla nebude spočívat ve velkolepé výpravě, komparzu a dynamickém střihu, ale právě v obrazu, detailech a barvách. Dost jsme také řešili kombinace interiérových doplňků s oblečením a světly. Do klipu se nám podařilo propašovat i řadu odkazů na kultovní filmy jako Shining, Halloween nebo Robocop, které máme rádi a zároveň korespondovali i s textem písničky‚ sledujeme spolu v noci TV, horrory a filmy ve kterých se střílí‘,“ řekl k videoklipu zpěvák.

V průběhu letošního roku chystá vydat další singly a intenzivně pracuje na debutové desce, jejíž vydání je plánováno na září.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *